Renew 2013: Media-Art-Histories (Riga, 8-11 Oct 13)

Riga, October 8 - 11, 2013

RENEW 2013: The 5th International Conference on the Histories of Media Art, Science and Technology, Riga October 8 – 11, 2013
Organised by RIXC Centre for New Media Culture in Riga in partnership with the Art Academy of Latvia, Stockholm School of Economics in Riga and Danube University’s Center for Image Science.
http://www.mediaarthistory.org/renew/programme_venues

PROGRAM


TUESDAY, October 8, 2013
18:00
Keynote: Erkki HUHTAMO
Venue: Stockholm School of Economics in Riga, Strelnieku street 4a

WEDNESDAY, OCTOBER 9, 2013
9.30 – 11.00
NETWORKED ART – PLENARY SESSION
Venue: Stockholm School of Economics, Soros Audium, Chair: Douglas KAHN

Roddy HUNTER, Curating the Network-as-Artwork after Golbalisation
David THOMAS, The Crystal Stereoscope: The Architectural Reconstruction of Vision
Rachel O’DWYER, Spectres of the common: a historical overview of radio space
Mikhel PROLUX, Ambiguous Images in Disambiguous Networks

11.15 – 13.00
NETWORKED ART – PANEL A
Venue: Stockholm School of Economics, Soros Audium
Chair: Dieter DANIELS

Darko FRITZ, Agents of social and political change in early digital arts from the Netherlands
Nanette HOOGSLAG, The material image
Ksenia FEDOROVA, Transmediality, Transduction and Aesthetics of the Technological Sublime
Katja KWASTEK, Kevin HAMILTON, Slow Media Art
Brogan BUNT: Walking as Mediation, Experiments in Non-Technological Media Art

13.45 – 15.15
MEDIA ARCHAEOLOGY – PANEL A
Venue: Stockholm School of Economics
Chair: Erkki HUHTAMO

Michael CENTURY, Videotex – another panacea that failed
Chris HALES, Cinelabyrinth and the Later Work of Radúz ?in?era
Rudi KNOOPS, Cylindrical anamorphosis: thaumaturgical origins and contemporary workings
Patrick ELLIS, A Birds-eye View of “Urban Renewal”: Media Archeolog of the Panstereorama
Artemis WILLIS, Unfreezing Movement: Whaler out of New Bedford, the Purrington-Russell Panorama

NETWORKED ART – PANEL B (t.b.a.)
Venue: Stockholm School of Economics, Soros Audium
Chair: Tatiana BAZZICHELLI

Earnest EDMONDS, Network Art at the Birth of the Internet
Yara GUASQUE, Perforum Desterro and Perforum São Paulo: reconsidering the collaboration between the periphery and the center
Margret Elisabet OLAFSDOTTIR, The Roth-Fillou-Palsson connection as networking art
Timo KAHLEN, Signal-To-Noise, 2011
Annick BUREAUD, Pre Internet Art: Art and Minitel in France in the 80?s. A Fragmented History

15.30 – 16.45
MEDIA ARCHAEOLOGY – PANEL B
Chair: Hanna Barbara HOLLING

Alberto FRIGO, Existential Scavenging: Cultural Artifacts for Future Archaeologists
Vanina HOFMAN, Machines Agency in the Construction of Media Arts Memory
Perttu RASTAS, Erkki Kurenniemi – Finnish hybird of Stockhausen, Buckmister Fuller, and Steve Jobs
Paul Landom, The videotheatre of Montreal’s Videographe: The forgotten screening room
Rose R. ALCALA, Beatriz ESCRIBANO, Critical review of the movements that come from the use of electrographic processes of generation, reproduction and printing of images during the second half o f the XX Century

NETWORKED ART- PANEL: NEW MEDIA MEMORY: Digital London 1994-2014 (t.b.a.)
Richard BARBROOK, Wessel VAN RENSBURN, Eva PASCOE, Sophia DRAKOPOLUOU

17.00-18.00
PARADIGM SHIFT – PANEL A
Chair: Armin MEDOSCH

James WERNER, Post Media Awareness and the Art Museum’s Evolution
Brian REFFIN SMITH, The Anti-Kuhn: Post-Media Art, a Zombie-Pataphysical Approach
Jay HETRICK, Felix Guattari and the Most-Media Era
Dietmar UNTERKOFLER, Layers, Cold Systems and Diagrams – Conceptual Art in Yugoslavia as Media Art?
Saska KORSTEN, Reversed Remediation in a Revealed Simulation

NETWORKED ART – PANEL C
Chair: Tatiana BAZZICHELLI (t.b.a.)
Venue: Stockholm School of Economics, Soros Audium

Helene VON OLDENBURG, Claudia REICHE, The Mars Patent – a living fossil
Victor MAZON, Mario DE VEGA, Snuff_Wireless_Data_Sonification
Georgina RUFF, The Consequences of the Apparatus: Otto Piene’s Lichtballett
Oliver GINGRICH, Holographic Projection Art – 1863-2013
Aymeric MANSOUX, Takes of Copyleft
Rajashree BISWAL, Politics and dynamics of web art in India in the post 90s
Jamie ALLEN, Ryan JORDAN, Signal Aesthetics
Snezana Stabi, MARS into new media?
Jose OLIVEIRA, The Art of Systems and the Systems of Art: Theories and Practices
Alex BARCHIES, caotica_lex: a hybrid emergent system for DISTRactive experiences

9.30 – 18.00
MEDIA ARCHAEOLOGY + PARADIGM SHIFT PANAL C
Venue: Stockholm School of Economics

Marko RAKIC, Art and history in the age of Digital amnesia
Gabriel VANEGAS, Back to the Future in a Place Called America
Andrew PRIOR, Slow moment(um): Using media archaeological models in tracing glitch
Nils JEAN, A Typology of New Media Art Renewals
Joana BICARCO, Gestures of wonder: touching and waving before machines
Maria MIRE, Re:shaping new challenges – the origins and future of a series of interactive generative artworks by British artist Ernest Edmonds, 1980?s – 2000?s
Joanna WALEWSKA, Phonograph as a Double Agent: Bronislaw Pilsudski’s research on the native people of Siberia
Julia MORITZ, The Occurrence of Rolling the Television Program the tenth of January 1976. Institutional Critique and Modernist (Mass) Media
Magnus ERIKKSON, The “Hot Line Riots” as Media Archaeological Artefact
Stacey SEWELL. Bodily Fragments
Steven MATIJCIO, Nothing Left to See: The Denial of the Image in Media Art
Gabriela Galati, Amos Bianchi: The Threshold
Maryam Bolouri, Rethinking Post Media Aesthetics: Tracing the Visual Evolution and changes in Media Arts
Matthew EPLER, ReCode Project
Chiara PASSA, The widget art gallery

THURSDAY, OCTOBER 10, 2013

9.30 – 11.00
ARCHIVING – PLENARY SESSION

Bartek KORZENIOWSKI, Static and active archiving – strategies of re-presenting new media artworks
Oliver GRAU, Contemporary (Media) Arts & the Humanities in our Democracies
Annet DEKKER, The value of authenticity for net art, a call for authentic alliances
Hannah Barbara HOLLING, Versions, variations, and variability. Possibilities and potentialities in the preservation of computer based art

11.15-13.00
ARCHIVING – PANEL A

Magdalena NOWAK, KwieKulik Archive: Documenting and Preserving Art in Communist Poland
Morten SONDERGAARD, The Media Artist as Functionary: Show-Bix, Århus 1968-71
Leila TOPIC, From New Tendencies to new tendencies: Media art Collection of the Zagreb Museum of Contemporary Art
Grahame WEINBREN, Isaac DIMITROVSKY, Showing Artist’s Cinema in the 22nd Century
Ayca BAYARK, Rethinking Museums and the Role of New Media in Represention
Tjarda de HAAN, Project: re:DDS, a case study of webarchaeology
Kathy Rae HUFFMAN, The archive as a personal exploration
Kristian LUKIC, Media Art, Commons and Artificial Scarcity

13.45-15.15
PARADIGM SHIFT: PANEL B

Ilva SKULTE, Poetry is/or Art
Marialaura CHIDINI, Where the work is. Discussing post-media conditions after renewed approaches to online artistic production
Damien CHARRIERAS, The gamification of New Media Arts? The effictivities of video game engines in new media arts worlds
Emit SNAKE-BEINGS, DiY participatory culture: Allowing space for inefficiency, error and noise
Laurent FENTON, A Garden of Machines: human/technological entanglement and the emergence of robotic art

ARCHIVING – PANEL B ( t.b.a.)

John HOPKINDS, The Energy of Archive
Paul FEIGELFELD, Friedrich Kittler’s Source Code as Media-Historica Source
Frieder NAKE, Recording and Recoding
Anne LAFORET, Net art preservation: expiration date vs network eternity, using Jodi’s OSS/ as case study

EE-HISTORIES – PANEL A (t.b.a.)

Andy SMIRNOV, Music out of Noise, Light and Paper
Adair ROUNTHWAITE, Document to Destroy? Traces of the Exhibition-Actions of the Grupa Sestorice Autora
Aneta PANEK, Paris-Berlin-Warsaw. Experimental Film in France, in Germany, and in Poland in the 1970s and the 1980s. Experiment, Autonomy and Subversion
Silva KALCIC, Architecture and New Media Art / Media facades, video and light-installations in the context of Croatian Contemporary Arts
Vytautas MICHELKEVICIUS, Mapping and Archiving Lithuanian Media Art: Regional Failures and Achievements since 2000s

15.30 – 17.00
ARCHIVING – ON CONSERVATION (in museums and in academia)

Joanna PHILLIPS, Sustaining Media Art Collections: A New Focus in Conservation
Patricia FALCAO, Managing Inherent Change
Martina PFENNINGER, Extending Contemporary Art Conservation
Agathe JARCZYK, Building the Foundations for a New Conservation Speciality

EE-HISTORIES – PANEL B

Agnieszka JELEWSKA, The Algorithms of New Democratization. Polish Art in Digital Era
Slavo KREKOVIC, Tracing Discontinuities: Writing Histories of Experimental Sound-based Media in Slovakia and Central/Eastern Eruope
Andrew PATERSON, Contextual Media Experiments: Locative axis between Finland and Latvia
Ravio KELOMEES, Constructing Narrative in Interactive Documentaries

17.00-18.00
ARCHIVING – PANEL C

Francesca FRANCO, Re:shaping new challenges – the origins and future of a series of interactive generative artworks b British artist Ernest Edmonds, 1980s – 2000s
Aurelie HERBERT, Immaterial art stock project: conservation challenges and issues of digital art works carried out in online immersive platforms
Laura LEUZZI, Italian video art centres and archives: a treasures yet to discover
Angela BARTHOLOMEW, Chronicling Closure: Digital Initiatives and Virtual Visibility at the Stedelijk Museum (2004-20011)
Geoff COX, Joasia KRYSA, Nicolas MALAVE, Michael MURTAUGH, Acting on/with the Archive: its potential as computational form
Clarisse BARDIOT, A video-annotation software to document digital performances
Sandra FAUCONNIER: The CD-ROM Cabinet: a non-institutional documentation and preservation initiative
Ianina PRUDENKO, Ukrainian media art. Experience of archiving Ricardo Dal FARRA: e-arts conservation: between ethical concerns and practical strategies
Grayson COOKE, Amanda REICHELT-BRUCHETT, Materiality and Digitality en mal d’archive: the “after” | “image” project
Kari YLI-ANNALA, From Helsinki Film workshop to VILKE, artists media art collection
Jana WEDEKIND, ON:meedi:a – Online Multimedia Archiving for New Media Art
Heinz-Gunter KUPER, Jens-Martin LOEBEL, HyperImage 3.0: Of Layers, Labels and Links

9.30-18.00
EE-HISTORIES – PANEL C

Barbora SEDIVA, Katarina GATIALOVA, REMAKE: REthinking Media Arts in C(K)ollaborative Environments
Aleksandra KAMINSKA, Hypermediation in the Ruins of Socialism, Or, Concrete Legacies in an Age of Fiction
Peter Tomaz DOBRILA, KIBLA 20 years: The Oldest New Media Center
Irene MACHANDO, Cinematic montage and the emergency of media iconic languages

19.00
ART + COMMUNICATION FESTIVAL
EXHIBITION “SAVE AS” OPENING

FRIDAY, OCTOBER 11, 2013

9.30-11.00
NEW IMAGERY – PLENARY SESSION
Chair: Oliver GRAU

Douglas KAHN, The Arts of Energetics
Christiane PAUL, Digital Aesthetics Now and Tomorrow
Giselle BEIGUELMAN, Memories of Sand: Digital art, cyberculture and the urgency for a new approach to memory
Paul THOMAS, Richard Feynman’s diagrams, quantum physics, parallel universes and the potential for expression in media art

11.15-13.00
NEW IMAGERY – PANEL A
Chair: Wendy COONES

Ashley SCARLETT, Materiality & New Media Materials
Alessandro LUDOVICO, Bronac FERRAN, Portraits of the XXI century: representation and misrepresentation of face and artistic responses
Florian WIENCEK, Activating The Archive: Meta-Experiences of Media Art
Ana Carolina da CUHNA, Damian Peralta MARINELARENA, Valentina Montero PENA, Participatory Art and Mobile Webs in the Latin American context: the influence of free and corporative mobile communication networks on participatory art proposals

GEOSPATIAL – PANEL A

Erandy VERGARA, Motion, Perception and Interaction: Discussing the Kinetic Genealogies of Interactive Arts
Mark TUTERS, Avant-garde of the Control Society: Locative Media 10 Years On
Eva KEKOU, informational space and its architectural interpretation
Josephine STARRS, Sense of place: site specific artworks in Australia
David Maulen de los REYES, Prospective interfaces from an alternative modernity Project. South American Integral Architecture, Organic Constructivism & Bio Digital Architecture

13.45-15.15
NEW IMAGERY – PANEL B
Chairs: Oliver GRAU, Wendy COONES

Gabriel Menotti GONRING, Multi-projection films, almost-cinemas & VJ performances: spacial arrangements of moving image presence
Jungyeon MA, Renewing the Story of CTG: Haruki Tsuchiya’s Lifelong Research on Energy
Venzha CHRIST, Micronation/Macronation
Olga KISSELEVA, Media art as a tool to build a post-industrial society: an example from the Ural Biennale

TECHNO-ECOLOGIES – PANEL A (t.b.a.)

Brian DEGGER, Fermentations and net.culture as resiliency practices
Asa STAHL, Living and Dying with Obsolescence
Julian PRIEST, Gravito Ergo Sum

15.30-16.45
ART-SCIENCE – PANEL B

Ryszard W. KLUSZCZYNSKI, Curating Art and Science
Roberta BUIANI: Representing the microscopic: ecological vs sustainable in art and science
Marta HEBERLE, Redefining bio art
Maciej OZOG, Reinventing the body in musical performance. From Biosignals sonifiication to wetware
Richard LOWENBERG, Richard Lowenberg: A Personal experience-based his-story
Erich BERGER, Field_Notes – A brief history of art&science filed work in the context of the endeavors of the Finnish Society

EDUCATION – PANEL A (t.b.a.)

Nina CZEGLEDY, Paradigm shifts in media art/science education
Mirjana KOVACEVIC, Branislav EGIC, New artistic performances

17.00-18.00
NEW IMAGERY – PANEL C

Laine KRISTBERGA, Feminist Aesthetics in the Baltic Video Art
Laura BELOFF, Crafting Techno-Ecological Human
Amy Suo WU, Darija MEDIC, Colonizing the irrational
Margaret MORSE, Phone 5 on Cloud 9

GEOSPACIAL + TECHNO-ECOLOGIES PANEL C (t.b.a.)

Charlotte BYDLER, Jonatan Habib ENGQVIST, Cosmopolitanism, Mimicry and Opacity – Networked Art and the Deprivation / Depravation of Publicity
Jose Miguel Gomez PINTO, Hybrid square – the use of new media as a management tool towards a common urban space activation
Dusan BAROK, The Aesthetics of Early East-West Online Communication
Qian CHEN, Driving video characters MAD – Recording of video footages as seen in current amateur video-edition cultures
Alejo DUQUE, Sincretic-Tech
Cecelia CMIELEWSKI, Remote Interventions (v4)
Claudia ROSELLI, Resilient networks through art practices. Old Delhi – New Media
Andres BURBANO VALDES, Inventions at the Borders of History
Clea T. WAITE, Media is not a medium (it’s garbage)
Kuai Shen AUSON, 0h!m1gas: biomimetic stridulation environment
Maryse OUELLET, A Renewed Sublime : Images of Infinity in Damatics by Ryoji Ikeda
Takis ZOURNTOS, Marjan VERSTAPPEN, Caroline LANGILL, Dot TUE, Speculative Realist Media Art Technologies: Probing into the Nature of Things
Juan Carlos Duarte REGINO, Sonic Ludic Interaction: Pulsar Kite as an artistic research on sound feedback within eco logical space
Tega BRAIN, Brad MILLER, le_temps: A media arts response to Big Biology Data in the Anthropocene
Christoph THEILER, Renate PITTROFF, Fluid control-media evolution in water
Aura BALANESCU, The Integrative Media Work of Art, the Keystone of a New Reality
Leif BRUSH, Terrain Instrument 12

9.30-18.00
POSTER SESSION: NEW IMAGERY + GEOSPATIAL + TECHNO-ECOLOGIES

18.30
KEYNOTE LECTURE by Lev MANOVICH

21.00
ART + COMMUNICATION FESTIVAL
PERFORMANCE by Edwin van der HEIDE and J.P. SONNTAG

http://www.mediaarthistory.org/renew/programme_venues

Quellennachweis:
CONF: Renew 2013: Media-Art-Histories (Riga, 8-11 Oct 13). In: ArtHist.net, 13.09.2013. Letzter Zugriff 20.09.2017. <https://arthist.net/archive/5908>.

Beiträger: Prof. Dr. Oliver Grau

Beitrag veröffentlicht am: 13.09.2013

Empfohlene Zitation

Zu Facebook hinzufügen